Serwis Instalacji

S-SEVENTY

Serwis instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna to ekologiczny sposób na zapewnienie energii elektrycznej dla gospodarstwa w ciągu dnia, z wykorzystaniem nadprodukcji w danym momencie dla celów np. ogrzania wody użytkowej bądź, w instalacji typu on-grid – magazynowania z pomocą systemu prosumenckiego.

Przyjęło się, iż instalacje fotowoltaiczne, same w sobie są bezobsługowe, przy prawidłowym montażu generatora, nawet za utrzymanie powierzchni paneli w czystości odpowiada pogoda i opady deszczu.

Z punktu widzenia budowy instalacji fotowoltaicznej, należy patrzeć przez aspekt tego, iż, bądź co bądź jest to rodzaj instalacji elektrycznej, zależnie od rozwiązania, pracującej na napięciach sięgających 1000V DC, dlatego też każda instalacja fotowoltaiczna podlega tym samym zasadom, jak instalacje elektryczne w budynkach.

Oznacza to, że dla jej sprawnego działania i naszego bezpieczeństwa warto czasem rozważyć serwis fotowoltaiki.

S-seventy Fotowoltaika
image

Odnawialna naturalna energia

Dziesiątki lat generowania oszczędności.

image

Wysoka żywotność

Wytrzymała budowa paneli generujących zwrot inwestycji.

image

Od natury do rozwiązań technologicznych

Słońce niestrudzenie dostarcza nam ogromną ilość energii i jest zasobem niewyczerpalnym.

image

Zielona energia, która nie zanieczyszcza środowiska

Panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń, można je także poddać recyklingowi.

S-SEVENTY

Konserwacja

Oczywiście nie wszystkie z powyższych zadań należy każdorazowo przeprowadzać podczas wizyt serwisanta. Nie mniej jednak, co jakiś czas, wskazane jest wykonanie jednej lub kilku czynności. Warto też podkreślić, że powyżej znajdują się prace wykonywane najczęściej – nie jest to jednak skończona lista. Wiele zależy bowiem od zaleceń producentów poszczególnych komponentów instalacji

Prace Co jaki czas? Kto może przeprowadzić?
Wizualna kontrola stanu instalacji (systemu montażowego oraz urządzeń) raz na rok właściciel/serwisant
Monitoring pracy instalacji raz na 3 miesiące właściciel/serwisant
Pomiary kontrolne raz na 5 lat serwisant
Ocena czystości modułów raz na 3 miesiące właściciel/serwisant
Czyszczenie modułów w zależności od potrzeb,zalecane: raz na rok właściciel/serwisant
Uwaga! Mycie we własnym zakresie stwarza ryzyko uszkodzeń!
Szczegółowa analiza pracy falownika raz na 5 lat serwis
Sprawdzenie zabezpieczeń raz na 5 lat, dodatkowo – po pierwszym roku od montażu serwis
Badania termowizyjne nieobowiązkowe, w zależności od potrzeb serwis
Kontrola stanu okablowania raz na rok właściciel/serwis

Choć usługi fotowoltaiczne są przez nas często marginalizowane (zwłaszcza w przypadku nowych instalacji), to tematu tego nie można pominąć. Pominięcie inspekcji fotowoltaicznych może mieć bardziej przykre konsekwencje. Utrata gwarancji i wynikające z niej wyższe koszty naprawy to jedno. Jednak znacząca degradacja wydajności związana z awarią i skróceniem żywotności instalacji powinna przemawiać do naszej wyobraźni. To samo dotyczy potencjalnego ryzyka porażenia prądem lub pożaru spowodowanego nieprawidłowym działaniem fotowoltaiki. Urządzenie może pracować efektywnie przez długi czas (najstarsza elektrownia słoneczna działa nieprzerwanie od 30 lat). Jednak, aby to osiągnąć, należy od czasu do czasu poświęcić uwagę i profesjonalnie poddać serwisowaniu instalację fotowoltaiczną.

s-seventy fotowoltaika

Na czym polega serwis systemów fotowoltaicznych ?

Wzrokowa inspekcja elementów zestawu fotowoltaicznego i połączeń – podczas takiego badania najszybciej wyłapiemy potencjalne odstępstwa od normy, takie jak np. poluzowanie konstrukcji, uszkodzenia modułów (delaminację, odbarwienia), uszkodzenia mocowań). Co istotne, tego typu weryfikację może przeprowadzić nawet sam inwestor.


Sprawdzenie zabezpieczeń stało i zmiennoprądowych (AC i DC).


Sprawdzenie konstrukcji – klem, elementów wsporczych, pod kątem stabilności, ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń.


Ewentualna naprawa lub wymiana uszkodzonych urządzeń lub części instalacji.


Na ile to możliwe – kontrola stanu przewodów AC i DC, ze szczególnych uwzględnieniem mechanicznych uszkodzeń izolacji.


Wykonanie analizy instalacji z wykorzystaniem kamery termowizyjnej – choć może to brzmieć dość nieprawdopodobnie, badanie tego typu może być bardzo przydatne, gdyż jest ono w stanie wykryć punkty o nadmiernej temperaturze (np. hot spoty na panelach fotowoltaicznych), które mogą prowadzić do pożaru.


Przeprowadzenie pomiarów kontrolnych – w tym (przynajmniej!) napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji, prądu zwarciowego, ochrony przeciwporażeniowej).


Kontrola czystości modułów – regularne badania i mycie paneli fotowoltaicznych pozwala na uniknięcie strat w wydajności i może pomóc uniknąć usterek (np. wspomnianych już hot-spotów).


Diagnostyka inwertera – pod kątem błędów w pracy całej instalacji, jak i samego urządzenia.


Strona utworzona przez Agencja Zebra